Eğitim ve İletişimin Geleceği

  1. Anasayfa
  2. Eğitim ve İletişimin Geleceği
  • Eğitim ve İletişimin Geleceği

    Eğitim ve İletişimin Geleceği

    Lukwise Röportajları - Harun Taşçı , Vedubox CMO


Harun Taşçı kimdir? 

İstanbul’da doğdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Capilano Üniversitesi IT (Bilgi-İşlem) bölümünlerinden mezun oldu. TEMSA’da makine mühendisi olarak çalıştıktan sonra Kanada’ya yerleşti. 18 yıl Amerikan ve Kanada şirketlerinde, Global pazarlama, satış ve müşteri ilişkileri ve organizasyonel gelişim alanlarında üst düzey yönetici olarak çalıştı, uluslararası projeler yönetti.

Integral Liderlik gelişimi ve yönetimi programı ve Birkman koçluk eğitimi aldı. 2018 yılında Türkiye’ye döndü.

Vedubox’ta Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışırken, bir yandan da Yönetici koçu, danışman ve eğitmen olarak liderlik gelişimi, mentorluk, etkin ve verimli organizasyon yapısı oluşturma konularında çalışıyor ve çok sayıda kampüs etkinliğinde üniversite öğrencilerine yönelik gelişim ve kariyer programlarında konuşmacı ve eğitmen olarak katılıyor. LinkedIn üzerinden şu ana kadar 3.000’in üzerinde profesyonel yönetici, çalışan ve üniversiteliye eğitimler vermiştir. “Ve maymun İlyada’yı yazdı” adlı kitabını 2020 Mayıs ayında yayınlamıştır.Web sitenizde “Siz de eğitim ve iletişimin geleceği ile tanışın” cümlesi ile karşılıyorsunuz ziyaretçilerinizi, kuruluşundan bugüne Vedubox'tan ve Vedubox'ın müşterilerine sunduğu değerlerden bahseder misiniz?

Vedubox, Etgi Grup tarafından geliştirilmiş, uzaktan eğitime yönelik entegre bir LMS (Learning Management System) eğitim yönetim sistemi. EtgiGrup, Hacettepe Teknokent’te bulunan Ar-Ge ofisinde e-eğitim konularında yazılım geliştiren, video ve dijital içerik geliştirme hizmetleri sağlayan, uzaktan eğitim ve e-eğitim konularında uzmanlaşmış bir marka. Vedubox, Türkiye’de geniş bir müşteri tabanı olan ve bu konularda yetkinliği bulunan az sayıdaki yerli Ar-Ge ve yazılım firmalarından biri olarak binlerce kullanıcıya servis sağlamanın yanı sıra yerli ve yabancı birçok kurum ve kuruluşla ortak çalışmalar yürütüyor. Bulut teknolojilerini kullanan bir platform olan Vedubox, Türkiye’de ve dünyada halihazırda binlerce kullanıcıya hizmet veriyor. E-eğitim, online toplantı-sanal sınıf, webinar ve online yabancı dil platformu olarak tüm dünyaya hizmet veren Vedubox, uzaktan eğitim teknolojileri konusunda öncü firmalardan olma yolunda ciddi aşamalar kaydetti.


Online iletişim, tüm dünyada eğitim ve çalışma hayatını yeniden şekillendiriyorÜlkemizde kurumsal eğitim sektörünün dijitalleşmesini ve bu yolda gelişimini nasıl görüyorsunuz, dünyadaki gelişime göre kıyaslandığında neredeyiz sizce? 

Dijital dönüşümün öncelikli bileşenlerinden biri olan online iletişim, tüm dünyada eğitim ve çalışma hayatını yeniden şekillendiriyor. Türkiye’nin de bu konuda dünyanın gelişmiş ülkeleri ile rekabet halinde olduğunu görüyoruz. Genç nüfusumuzla teknoloji kullanımına hızlı uyum sağlayabiliyoruz. Bunu birçok teknolojinin ülkemizde ilgili sektörlere hızlıca entegre olmasından da gözlemleyebiliriz. Bu pencereden bakıldığında, ülkemizin iyi bir noktada bulunduğunu ve hızla gelişim kaydettiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen Vedubox, Türkiye’den dünyaya açılan bir teknoloji devi olmaya aday. Bugün Almanya, İngiltere, Japonya, ABD ve Kanada başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde Vedubox üzerinden online eğitim ve toplantının yanı sıra sanal ofis teknolojisi sunuyor.

300 binden fazla son kullanıcı ve 300 kurumsal müşterisiyle güçlü bir aktör olduğunu ispatlayan Vedubox, her gün yüzlerce sanal sınıf ve video konferans gerçekleştiriyor, binlerce öğrenci canlı derslere katılıyor. Platform, kullanıcılara her an, her yerden güvenli erişim olanağı sunuyor. Bu veriler ışında ülkemizde dijital dönüşümün iyi bir noktada olduğunu söylemek mümkün.


Hizmetlerini, günlük süreçlerini dijitale taşımak isteyen eğitim ve danışmanlık firmaları nereden başlamalı, ne kadarlık bir teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor? Vedubox bu noktada nasıl fayda sağlıyor? 

Zoom entegrasyonu ile Vedubox, Türkiye’nin tek yüzde yüz bulut teknolojine sahip iletişim, e-eğitim, uzaktan eğitim, dijital eğitim ve ders yönetim sistemi konumunda. Online kurslar, video dersler, webinar ve sanal sınıf etkinlikleri Vedubox ile hızlı, pratik ve ekonomik şekilde gerçekleştirilebiliyor. Eğitim kurumları ve öğretmenler başta olmak üzere, internet üzerinden eğitim vermek isteyen herkese uygun bir platform. Yurt içinde ve yurt dışında gerek kurumsal gerek bireysel olarak kolay kullanılabilen ve güvenli bir servis sunuyoruz. Uzaktan eğitim gerçekleştirmek isteyenler Veduboxile dakikalar içerisinde sanal ortamlarını öğrencilerinin kullanımına sunabiliyorlar.

Burada Vedubox, teknik hiçbir bilgi ile sizi uğraştırmadan, hızlı bir şekilde destek veriyor. Üstelik 7 gün 24 saat kullanıcılarımıza gereken desteği sağlıyoruz. Bu da kullanıcı deneyimi açısından eşsiz bir olanak.


Eğitim, etkileşim ile gerçekleşen bir süreç.


Kurumsal eğitim sektöründe, online eğitimlerde etkileşimin fark yarattığı bir zamandayız. Siz “eğitimde etkileşimin” önemini nasıl yorumluyorsunuz ve destekliyorsunuz?

Uzaktan eğitim yöntemlerinde öğrencilerin imkanlarının daha fazla olduğu bir gerçek. Öğrenciler derslerde anlatılanları istedikleri kadar tekrar edebilecekleri gibi etkileşim konusunda da daha fazla imkana sahipler. Günümüzde genç neslin teknolojiye yakınlığı da burada bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan, eğitim verenler, öğrencilerinin gelişimini onlar hakkında elde ettikleri istatistiki verilerle daha doğru bir şekilde takip edebilir, verileri yorumlayarak içeriklerini özelleştirebilir. Bunlar uzaktan eğitimin temel olarak sunduğu avantajlardan bazıları. Eğitim, etkileşim ile gerçekleşen bir süreç. Vedubox, sunduğu araçlarla online eğitimi dünya standartlarında etkileşim kurulabilen bir şekilde sağlamak için gerçekleştirilebilir kılıyor.  


Hizmetlerinizden biri olan “LMS” ile ilgili bizi bilgilendirebilir misiniz ? 

Learning Management System, (Eğitim Yönetim Sistemi), aslında hayatımızda uzun süredir yer alan bir kavram. LMS, sunduğu özelliklerle uzaktan öğrenme süreçlerinin daha verimli ve etkili bir şekilde yönetilmesi için oluşturulmuş uygulamaların tümünü kapsıyor.

Vedubox da bu kapsamda bir LMS platformu. Dünya standartlarında, son teknoloji altyapısı ile uzaktan eğitim modüllerinin tümünü bünyesinde barındırıyor. Kolaylıkla ve hızlıca kurumlara entegre edilebiliyor. İçerik yönetimi, raporlama, soru bankası, test, sınav oluşturma, webinar, video konferans gibi etkinlikler oluşturma modülleriyle güvenli, yenilikçi ve bütünleşmiş bir sistem sunuyor.

Sunucuların hizmet verdiği kullanıcı sayısına uygun performansta çalışabilecek şekilde yapılandırılan Vedubox ile sınırsız kullanıcıya hizmet edebilecek alt yapıya ve hizmet kalitesine sahip bir platform sağlıyoruz.


Haftanın Kitap Önerisi 

Sen; birbiriyle alakasız gibi görünen olayların aslında bir bütünün parçaları olarak meydana geldiğini, kendi gerçeğini yaratırken de sonsuz parametrelerden oluşan bir birlikte yaratım sürecinde olduğunu düşün...

İşte o zaman; görülebilir dünyayı anlamaya çalışmak yerine, onun içine sızıp en beklemediği yerinden zırhını delip geçer, güzel bir hileyle onun en kıymetli sırlarını öğrenebilirsin.

Ve Maymun "senin için de" İlyada'yı yazar, benim için defalarca yazdığı gibi...


Lukwise Üyelerine Özel

Vedubox'tan %15 İndirim 

Online kurumsal portal, e-eğitim sistemi (LMS), video konferans ve webinar sistemi üstelik 1 dakikada teslim